BESA TIME®

GERÇEK HABERİN SİTESİ

  MAKEDONYA CUMHURİYETİ ÜLKENİN VARLIĞI DEVAMI İÇİN, ARNAVUTÇA’YI DEVLETİN RESMİ DİLİ YAPTI

  Kategori: MANŞETLER Tarih: 9-08-2017, 20:35
  MAKEDONYA CUMHURİYETİ ÜLKENİN VARLIĞI DEVAMI İÇİN, ARNAVUTÇA’YI DEVLETİN RESMİ DİLİ YAPTI

  "Dillerin Kullanımı Yasası" Metni Açıklandı

  Makedonca dili ve alfabesinin yanı sıra nüfusun en az %20’sinin (bu durumda Arnavutça) konuştuğu diğer topluluklarının diller de ülkenin resmi dili sayılacak.

  Arnavutçanın ülke genelinde resmi dil olmasını sağlayacak “Dillerin Kullanımı Yasası” teklifi, Adalet Bakanlığı tarafından açıklandı.

  Makedonca dili ve alfabesinin yanı sıra nüfusun en az %20’sinin (bu durumda Arnavutça) konuştuğu diğer topluluklarının diller de ülkenin resmi dili sayılacak.

  Makedonya Cumhuriyetinin tüm kurumları, merkezi, kamu kurumlar, ajanslar, müdürlükler, idareler ve komisyonlarda da Makedoncanın yanı sıra nüfusun en az %20’sinin konuştuğu dil de resmi olacak. Vatandaşlar, devlet kurumları ve yerel yönetimlerde resmi statüde bulunan dillerde müracaat edebilecek. Cevaplar, Makedoncanın yanı sıra vatandaşın başvuruda bulunduğu dilde yapılacak.

  Yerel yönetimlerde nüfusun en az %20’sinin konuştuğu dil otomatik olarak resmi sayılacak. %20’nin altında olanlar ise belediye meclisin kararıyla resmi dil olabilecek.

  Bu şekilde son resmi nüfus sayımına göre halkın en az %20’sinden fazlasının konuştuğu Arnavutça, tüm devlet kurumlarında resmi dil olacak. Meclis ve hükümet başta olmak üzere tüm kurumların aldığı kararlar Arnavutça olarak da yayınlanacak. Tabelalar da, Makedoncanın yanı sıra Arnavutça da yazılacak. Arnavut asıllı seçilmiş veya atanmış kurum müdürleri veya çeşitli organların başındaki isimler, Bakanlar Kurulu dahil tüm oturumları Arnavutça yapabilecek. Bu nedenle Dil Uygulama Ajansı kurulacak.

  Yasanın uygulanması ve dillerin tam kullanımının sağlanması için yasaya aykırı hareket eden kurum ve yöneticilere 5 bin avroya kadar ceza verilebilecek.

  Yasa teklifi, VMRO-DPMNE’den büyük tepki çekti. Muhalefet bu yasayla birlikte Makedonya’nın bölünmesinin önünün açıldığını iddia ediyor.

  Bazı uzmanlar, yasanın uygulanması için Anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu, özellikle yasalar arasında çelişkiye neden olacağını savunuyor. Bu yasaların uyumlu olması için değiştirilmesi ve meclisten 3’te ikilik çoğunluk alması gerekiyor. Yasanın en çok yargıda nasıl kullanılacağı üzerine tartışmalar yapılıyor.

  ESKİ MISIR TANRILARI ARNAVUTÇA KONUŞUYORLARDI: ESKİ MISIR'IN TÜM YAZITLARI İÇİN ARNAVUTÇA ANAHTAR DİL

  ESKİ MISIR TANRILARI ARNAVUTÇA KONUŞUYORLARDI: ESKİ MISIR'IN TÜM YAZITLARI İÇİN ARNAVUTÇA ANAHTAR DİL ESKI MISIR YAZITLARI ve TANRI "THOT" ANCAK ARNAVUTÇA İLE AÇIKLANIR Türkçe İçin Derleyen: Genti FANİ...

  DUYURU: "ŞEMSETTİN SAMİ KONFERANSI" PROF.DR. BÜLENT BİLMEZ'İN SUNUMUYLA

  DUYURU: "ŞEMSETTİN SAMİ KONFERANSI" PROF.DR. BÜLENT BİLMEZ'İN SUNUMUYLA Türk Dili ve Edebiyatının en vaz vazgeçilmezi olduğu kadar, Arnavut Rönesansı önderlerinden, Arnavutların Dili ve Edebiyatının yanı sıra varoluş, kimlik...

  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU

  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU ARNAVUTLAR BİR ASIR SONRA ANADİLLERİ OLAN ARNAVUTÇA’YI KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ HALİNE GETİRMEYE BAŞARDILAR....

  M.E.B. DUYURU: DEVLET OKULLARIMIZDA ARNAVUTÇA DİLİ MÜFREDAT’A ALINMIŞTIR

  M.E.B. DUYURU: DEVLET OKULLARIMIZDA ARNAVUTÇA DİLİ MÜFREDAT’A ALINMIŞTIR ARNAVUTÇA DİL EĞİTİMİ M.E.B. GÜVENCESİNDE ÜLKEMİZİN BÜTÜN OKULLARINDA RESMİ OLARAK BAŞLAMIŞTIR, OKULLARDA SON BAŞVURU: 7 MART 2017 10 öğrenci ile (Yeterli...

  ARNAVUTLAR YUNANİSTAN'I SALLAYINCA TÜRKİYE DE GURUR DUYDU

  ARNAVUTLAR YUNANİSTAN'I SALLAYINCA TÜRKİYE DE GURUR DUYDU Bugünlerde Yunanistan denilince Türkiye kamuoyunda öncelikle Kıbrıs görüşmeleri sonrasında da Yunan Yüksek Mahkemesi’nin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK’ya ait...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESA TIME ►2002’DEN BERİ©◄

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları BesaTime©'e aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
İletişim: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
HAKKIMIZDA►
1-BESATIME: Özgür Basının, Farklı Düşüncenin ve Basının Etik ve İlkelerine Saygılı internet Portalı’DIR. 2-BESATIME: Strateji, Ekonomi, Sosyal, Siyasal, Diplomatik, Kültürel, Sanat, Sportif ve İnsanı İlgilendiren her Alanda; DOĞRU, GERÇEK VE TARAFSIZ Haberi, Bilgiyi, Analizi, Araştırmayı ve Raporu İLGİLENENLERE DOĞRUDAN İLETMEK AMACINDADIR. 3-BESATIME: BAĞIMSIZDIR, hiçbir Örgüt, Parti ya da Siyasi Hareket ile bağlantısı yoktur. Finansını Yalnız Kurucuları Tarafından Sağlar. 4-BESATIME: Enformasyon ve basın alanında Türkçe, Arnavutça ve İngilizce dillerinde faaliyet gösterir. “Besa Strategy Düşünce Kuruluşu [2002]”nun devamıdır. Genelinde Dünya, Avrupa Birliği ve Balkanlar kapsamında faaliyet göstermektedir. Özelinde ise bölgedeki Arnavutları ile Türkiye’yi ilgilendiren konularda yoğunluk gösterir. 5-BESATIME: Portal'da yayımlanan her yazı, düşüncelerimizle uyumlu olmayabilir, bu nedenden dolayı portal’da yayımlanan yazılar için sorumluluk sadece yazara aittir. 6-BESATIME: Aynı zamanda “TÜRKİYE ARNAVUT DİASPORA VE LOBİSİ”nin resmi yayın yaptığı tek portaldır. 7-Genel Yayın Yönetmeni: Sokol Brahaj◄

Tasarım: Shaban ILIRI, Türkçe Tercüme Can ARNAVUT - İletişim: shabaniliri35@gmail.com'