BESA TIME®

GERÇEK HABERİN SİTESİ

  UCM BAŞSAVCISI İSRAİL BAŞBAKANI VE HAMAS LİDERLERİ İÇİN TUTUKLAMA EMRİ TALEP ETTİ

  Kategori: MANŞETLER / HABERLER / SİYASİ&EKONOMİ / BÖLGE / DÜNYA / ANALIZLER / RAPORLAR / DUYURLAR Tarih: 20-05-2024, 18:29
  UCM BAŞSAVCISI İSRAİL BAŞBAKANI VE HAMAS LİDERLERİ İÇİN TUTUKLAMA EMRİ TALEP ETTİ
  .
  UCM BAŞSAVCISI İSRAİL BAŞBAKANI VE HAMAS LİDERLERİ İÇİN TUTUKLAMA EMRİ TALEP ETTİ Euronews

  Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han, yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dahil İsrail ve Hamas liderleri için tutuklama emri talep ettiğini söyledi.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, Hamas liderlerinden Yahya Sinvar ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hakkında 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırı ve ardından Gazze'de yaşanan savaş nedeniyle "savaş suçu" ve "insanlığa karşı suç" işlemekten tutuklama emri çıkarılmasını istediğini söyledi.

  Başsavcı Han, UCM'nin İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yanı sıra Hamas'ın silahlı kanadı el Kassam Tugayları liderlerinden Muhammed Deif olarak bilinen Muhammed Diab İbrahim el Masri ile yine Hamas'ın siyasi kanadının lideri İsmail Heniye hakkında da yakalama emri çıkarılmasını istediğini bildirdi.

  İsrailli siyasetçilere yönelik tutuklama kararı, UCM'nin, Amerika Birleşik Devletleri'nin yakın müttefiklerinden birinin en üst düzey liderini ilk kez hedef alması anlamına geliyor.

  Karar Netanyahu'yu, Moskova'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaş nedeniyle UCM'nin hakkında tutuklama emri çıkardığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le aynı kefeye koyuyor.

  UCM yargıçlarından oluşan bir heyet, Han'ın tutuklama emri için yaptığı başvuruyu değerlendirecek.

  Başsavcı Han, Sinvar, Heniye ve el Masri'ye yönelik suçlamaların "imha, cinayet, rehin alma, tecavüz ve gözaltında cinsel saldırı" suçlarını içerdiği bigisini verdi.

  Han, "İnsanlar 7 Ekim'de evlerinden, yatak odalarından, kibbutzlardan (yerleşim yerleri) koparıldı. Dünya şok oldu, insanlar çok büyük acılar çekti." diye konuştu.

  Açıklamasının devamında Han, "Saldırıların yıkıcı sahnelerini ve yapılan başvurularda isnat edilen suçların derin etkisini bizzat gördüm. Hayatta kalanlarla konuşurken, bir aile içindeki sevginin, bir ebeveyn ile bir çocuk arasındaki en derin bağların, bilinçli bir zalimlik ve aşırı kayıtsızlıkla nasıl tarif edilemez bir acıya dönüştürüldüğünü dinledim. (Hamas'ın) eylemleri hesap verilebilirlik gerektirmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

  Han, açıklamasında, Başbakan Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Gallant'a yöneltilen suçlamalar arasında ise "imhaya neden olmak, insani yardım malzemelerinin engellenmesi, bir savaş yöntemi olarak açlığa neden olmak ve çatışmalarda kasıtlı olarak sivilleri hedef almak" gibi başlıkların bulunduğunu dile getirdi.

  İsrail'in eylemlerine dair konuşan Han, "Gazze'deki sivil nüfusa yönelik diğer saldırılar ve toplu cezalandırmalarla birlikte açlığın bir savaş yöntemi olarak kullanılmasının etkileri akut, görünür ve yaygın olarak biliniyor... Bunlar arasında yetersiz beslenme, susuzluk, derin acılar ve bebekler, diğer çocuklar ve kadınlar da dahil olmak üzere Filistin nüfusu arasında artan sayıda ölüm yer alıyor." ifadelerini kullandı.

  Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası insani yardım kuruluşları, İsrail'i savaş boyunca defalarca yardım sevkiyatını engellemekle suçladı.

  İsrail ise bunu reddederek Gazze'ye yardım girişinde herhangi bir kısıtlama olmadığını iddia ediyor ve Birleşmiş Milletleri yardımları dağıtmamakla itham ediyor.

  BM, yardım görevlilerinin defalarca İsrail ateşi altında kaldığını, devam eden saldırıların ve ortaya çıkan güvenlik boşluğunun da yardımların ulaştırılmasını engellediğini dile getiriyor.

  UCM Başsavcısı Kerim Han: Kimse hukukun üstünde değildir
  UCM Başsavcısının tutuklama emri çıkarılması yönünde adım atmayı planladığına dair geçen ay çıkan haberler üzerine konuşan Netanyahu, İsrailli üst düzey hükümet ve askeri yetkililer hakkında UCM tarafından tutuklama emri çıkarılmasının "tarihi boyutlarda bir rezalet olacağını" ve İsrail'in "tüm hukuk ihlallerini titizlikle soruşturan bağımsız bir hukuk sistemine sahip olduğu" iddiasında bulunarak yanıt vermişti.

  İsrail medyasında ise Netanyahu'nun bir yandan bu durumdan "derin endişe" duyduğu ve "olağan dışı bir şekilde gergin" olduğu yönünde haberler yer almıştı.

  Netanyahu yorumlarıyla ilgili ne düşündüğü sorusunu yanıtlayan Han, "Hiç kimse hukukun üstünde değil." sözleriyle yanıt verdi.

  Ayrıca Başsavcı Kerim Han, "İsrail, UCM ile aynı fikirde değilse, (UCM'nin) yargı yetkisine itirazlarına rağmen, mahkeme yargıçları huzurunda itirazda bulunmakta özgürler. Ve ben de kendilerine bunu yapmalarını tavsiye ediyorum." sözleriyle İsrail'e itirazını mahkemeye taşıma çağrısında bulundu.

  İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri, UCM'ye üye değil.

  Ancak UCM, bununla birlikte Filistinli liderlerin 2015 yılında mahkemenin kuruluş ilkelerine bağlı kalmayı resmen kabul etmesinin ardından Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria üzerinde yargı yetkisine sahip olduğunu belirtiyor.

  Hamas öncülüğündeki Filistinli silahlı grupların, İsrail'in güneyinde bir etkinliğe düzenlediği saldırıda 1100'den fazla kişi öldürülmüş 250 civarında kişi de rehin alınarak Gazze'ye götürülmüştü.

  İsrail'in 'misilleme' saldırılarında ise çoğu çocuk ve kadın olmak üzere şu ana kadar 35 bini aşkın Filistinli öldürüldü. Keza İsrail'in devam eden saldırılarında 80 bin civarında Filistinli de yaralandı. Euronews

  UCM BAŞSAVCISI İSRAİL BAŞBAKANI VE HAMAS LİDERLERİ İÇİN TUTUKLAMA EMRİ TALEP ETTİ

  İSRAİL YARDIM BEKLEYEN ÇOCUK VE KADINLARI ÖLDÜRDÜ

  İSRAİL YARDIM BEKLEYEN ÇOCUK VE KADINLARI ÖLDÜRDÜ Yahudi İsrail askerleri Filistinli Müslüman kadınları, çocukları, yaşlıları ve masum insanları öldürmeye devam ediyor, İsrail insanlığa karşı suçlarda sınır tanımıyor, Gazze'de...

  ABD VE BİDEN’İN İSRAİL VE GAZZE ARASINDAKİ DENGE ARAYIŞI

  ABD VE BİDEN’İN İSRAİL VE GAZZE ARASINDAKİ DENGE ARAYIŞI Eric Garcia...

  UFUKTA YENİ BİR ULUSLARARASI DÜZEN YOK

  UFUKTA YENİ BİR ULUSLARARASI DÜZEN YOK* Muhammed KAVAS** Batılı ülkelerin yanlış politikalarından zarar gören ve hoşnutsuz olan ülkeler, suyu Rusya’nın değirmenine taşıma ve Rusya’nın arzu yelkenlerini havayla doldurma niyetinde...

  POLONYA ALMANYA'DAN 850 MİLYAR DOLAR SAVAŞ TAZMİNATI İSTİYOR

  ▼ POLONYA ALMANYA'DAN 850 MİLYAR DOLAR SAVAŞ TAZMİNATI İSTİYOR CEM DALAMAN (VOA)...

  Skandal: Trump, Damadını Danışmanlığa Atadı

  ABD'nin müstakbel başkanı Donald Trump, damadı Jared Kushner'i üst düzey danışmanlık görevine atadı. Trump'ın kızı Ivanka'nın eşi olan Kushner, Ortadoğu ve ticaret politikaları alanında danışmanlık yapacak....

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

BESA TIME ►2002’DEN BERİ©◄

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları BesaTime©'e aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
İletişim: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
HAKKIMIZDA►
► Besa Time, Özgür Basının, Farklı Düşüncenin ve Basının Etik ve İlkelerine Saygılı internet Portalı’dır. Strateji, Ekonomi, Sosyal, Siyasal, Diplomatik, Kültürel, Sanat, Sportif ve İnsanı İlgilendiren her Alanda; Doğru, Gerçek Ve Tarafsız Haberi, Bilgiyi, Analizi, Araştırmayı ve Raporu İlgilenenlere Doğrudan İletmek Amacındadır.
► Enformasyon ve basın alanında Türkçe, Arnavutça ve İngilizce dillerinde faaliyet gösteren BesaTime bağımsızdır, hiçbir örgüt, parti ya da siyasi hareket ile bağlantısı yoktur, finansını yalnız kurucuları tarafından sağlar. Besa Strategy Düşünce Kuruluşu’nun devamıdır. Genelinde Dünya, Avrupa Birliği ve Balkanlar kapsamında faaliyet göstermektedir. Özelinde ise bölgedeki Arnavutları ile Türkiye’yi ilgilendiren konularda yoğunluk gösterir. BesaTime aynı zamanda Türkiye Arnavut Diaspora ve Lobisi’nin yayın yaptığı portaldır.
►Besa Time, merkezi İzmir, Türkiye'de bulunan bir Arnavut haber, analiz ve stratejik düşünce ağıdır. BesaTime 28 Kasım 2002'de faaliyete geçmiş olup dünya haberlerini objektif bir bakış açısıyla ele almaktadır. Portal'da yayımlanan her yazı, düşüncelerimizle uyumlu olmayabilir, bu nedenden dolayı portalda yayımlanan yazılar için sorumluluk sadece yazara aittir.
► Genel Yayın Yönetmeni: Dr. Sokol Brahaj

Tasarım: CAN ARNAVUT - İletişim: canarnavut@yandex.com