BESA TIME®

GERÇEK HABERİN SİTESİ

  ARNAVUT PRİZREN BİRLİĞİ 10 HAZİRAN 1878

  Kategori: MANŞETLER Tarih: 11-06-2017, 01:04
  ARNAVUT PRİZREN BİRLİĞİ 10 HAZİRAN 1878  ARNAVUT PRİZREN BİRLİĞİ 10 HAZİRAN 1878

  Dünyadaki bütün Arnavutlar için Prizren, en önemli şehirlerin başına gelir. Bu şehirde 10 Haziran 1878 tarihinde Arnavut Prizren Birliği kurulmuştur.
  Arnavut Prizren Birliği'nin amacı; Arnavutların yaşadığı tüm bölgelerin yani Dört Vilayetin birleşmesidir, yani Osmanlının son dönemde İşkodra, Kosova, Manastır ve Yanya ismi ile adlandırdığı Vilayetlerimizdir.

  Arnavut modern yapılanmasının oluşturulmaya çalışıldığı o dönemde, Arnavutların Başkenti olan Prizren’de kurulan bu Birlik, 10 Hazrian 1878 tarihinde Dört Vilayetten, [İşkodra, Kosova, Manastır ve Yanya] yani günümüz Balkanlardaki tüm Arnavut bölgelerinden 300'ün üzerine önde gelen temsilcinin toplanmasıyla Prizren'de başlamıştır.

  ARNAVUT PRİZREN BİRLİĞİ 10 HAZİRAN 1878

  Arnavut Prizren Birliğimizin somut çıktıları olan amaçlar, günümüz Arnavutluk Cumhuriyeti Anayasasının temel maddelerini oluşturmaktadır. Soğuk Savaş dönemi buyunca, bu birliğin amaçları geri planda itilmiş olsa da, 90 sonrasında bu doğrultuda Arnavutluk devleti ve Tiran hükümetleri olabildikçe mesafe kat ettiler. Arada Sırpların Kosova ve Makedonya'daki Aranvutları yerinden edinme ve yok etme çabaları sonuç vermedi. ABD, AB ve Arnavut dostu ülkelerin katkılarıyla Prizren Birliğinin amaçları doğrultusunda ilerleme sağlanmıştır.

  Arnavutluk Anayasasında olduğu gibi, bir sonraki aşama Yunanistan olacak ancak şimdilik Kosova, Makedonya ve Karağdağ'da büyük ilerlemeler gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda Makedonya Arnavut Platformu ivme kazanmış, Kosova anayasasının da 11 Haziran 2017 seçimlerden sonra çok ciddi adımlar atılacaktır. Çünkü son yıllarda istenilen seviyede gerçekleşmeyen ortak çalışmalar, Kosova'da kurulacak yeni hükümetin, yıllar önce başlayan Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Çameria ve Preşeva çalışmalarının daha somut çıktıların olması için bu hükümetin en önemli çalışmaları bu doğrultuda olacağı bilirtilmektedirler.
  BesaTime için S. Brahaj


  ARNAVUT PRİZREN BİRLİĞİ 10 HAZİRAN 1878

  ARNAVUT PRİZREN BİRLİĞİ 10 HAZİRAN 1878

  BesaTime.com

  DUYURU: "ŞEMSETTİN SAMİ KONFERANSI" PROF.DR. BÜLENT BİLMEZ'İN SUNUMUYLA

  DUYURU: "ŞEMSETTİN SAMİ KONFERANSI" PROF.DR. BÜLENT BİLMEZ'İN SUNUMUYLA Türk Dili ve Edebiyatının en vaz vazgeçilmezi olduğu kadar, Arnavut Rönesansı önderlerinden, Arnavutların Dili ve Edebiyatının yanı sıra varoluş, kimlik...

  Prof. ROBERT ELSIE: YUNANİSTAN’I NAKAVT ETTİ ve ARNAVUTLARA AKIL VERDİ

  Albanolog Prof. ROBERT ELSIE ÇAMERİA’LI ARNAVUTLARA YAPTIĞI SOYKIRIMDAN DOLAYI YUNANİSTAN’I NAKAVT ETTİ. VE ARNAVUTLUK İLE KOSOVA MİLLİ EĞİTİM BAKANLARINA VE ARNAVUT TARİHÇİLERİNE DERS VERDİ. ARNAVUTLUK, KOSOVA ve ARNAVUTLARIN...

  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU

  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU ARNAVUTLAR BİR ASIR SONRA ANADİLLERİ OLAN ARNAVUTÇA’YI KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ HALİNE GETİRMEYE BAŞARDILAR....

  TEZ ZAMANDA ANAVATAN ARNAVUTLUK İLE BİRLEŞME DİLEĞİYLE DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN KOSOVA

  TEZ ZAMANDA ANAVATAN ARNAVUTLUK İLE BİRLEŞME DİLEĞİYLE DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN KOSOVA BİZLER, TÜRKİYE-ARNAVUT DİASPORASI OLARAK TEZ ZAMANDA ANAVATAN ARNAVUTLUK İLE BİRLEŞMEK DİLEKLERİMİZLE KOSOVA'MIZIN DEVLET OLUŞUNUN...

  ARNAVUTLAR YUNANİSTAN'I SALLAYINCA TÜRKİYE DE GURUR DUYDU
  ---

  ARNAVUTLAR YUNANİSTAN'I SALLAYINCA TÜRKİYE DE GURUR DUYDU

  ARNAVUTLAR YUNANİSTAN'I SALLAYINCA TÜRKİYE DE GURUR DUYDU Bugünlerde Yunanistan denilince Türkiye kamuoyunda öncelikle Kıbrıs görüşmeleri sonrasında da Yunan Yüksek Mahkemesi’nin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK’ya ait...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

BESA TIME ►2002’DEN BERİ©◄

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları BesaTime©'e aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
İletişim: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
HAKKIMIZDA►
► Besa Time, Özgür Basının, Farklı Düşüncenin ve Basının Etik ve İlkelerine Saygılı internet Portalı’dır. Strateji, Ekonomi, Sosyal, Siyasal, Diplomatik, Kültürel, Sanat, Sportif ve İnsanı İlgilendiren her Alanda; Doğru, Gerçek Ve Tarafsız Haberi, Bilgiyi, Analizi, Araştırmayı ve Raporu İlgilenenlere Doğrudan İletmek Amacındadır.
► Enformasyon ve basın alanında Türkçe, Arnavutça ve İngilizce dillerinde faaliyet gösteren BesaTime bağımsızdır, hiçbir örgüt, parti ya da siyasi hareket ile bağlantısı yoktur, finansını yalnız kurucuları tarafından sağlar. Besa Strategy Düşünce Kuruluşu’nun devamıdır. Genelinde Dünya, Avrupa Birliği ve Balkanlar kapsamında faaliyet göstermektedir. Özelinde ise bölgedeki Arnavutları ile Türkiye’yi ilgilendiren konularda yoğunluk gösterir. BesaTime aynı zamanda Türkiye Arnavut Diaspora ve Lobisi’nin yayın yaptığı portaldır.
►Besa Time, merkezi İzmir, Türkiye'de bulunan bir Arnavut haber, analiz ve stratejik düşünce ağıdır. BesaTime 28 Kasım 2002'de faaliyete geçmiş olup dünya haberlerini objektif bir bakış açısıyla ele almaktadır. Portal'da yayımlanan her yazı, düşüncelerimizle uyumlu olmayabilir, bu nedenden dolayı portalda yayımlanan yazılar için sorumluluk sadece yazara aittir.
► Genel Yayın Yönetmeni: Dr. Sokol Brahaj

Tasarım: CAN ARNAVUT - İletişim: canarnavut@yandex.com