BESA TIME®

GERÇEK HABERİN SİTESİ

  AB, GÜRCİSTAN'IN KATILIM SÜRECİNİ DURDURDU

  Kategori: MANŞETLER / HABERLER / SİYASİ&EKONOMİ / BÖLGE Tarih: 10-07-2024, 13:29
  AB, GÜRCİSTAN'IN KATILIM SÜRECİNİ DURDURDU
  .
  AB, GÜRCİSTAN'IN KATILIM SÜRECİNİ DURDURDU

  Avrupa Birliği, Gürcistan'ın üyelik sürecini durdurduğunu ve Gürcistan Savunma Bakanlığı'na yapılan 30 milyon avroluk yardımı dondurduğunu, ülke yasa yapıcılarının muhalefeti bastırmaya yönelik bir önlem olarak görülen bir yasayı geçirmesinin ardından duyurdu.

  AB'nin Gürcistan Büyükelçisi Pawel Herczynski, 9 Temmuz'da Tiflis'te gazetecilere verdiği demeçte, bloğun Gürcistan'daki durumun "daha da kötüleşmesi" durumunda daha fazla önlem almayı düşündüğünü söyledi.

  Herczynski, bu kararın, Yabancı Etki Şeffaflığı Yasası olarak da bilinen tartışmalı "Yabancı Ajanlar" Yasasına tepki olduğunu, ancak aynı zamanda Gürcistan Hükümetinin son zamanlarda attığı anti-demokratik adımlar nedeniyle de alındığını söyledi.

  Herczynski, "Dış nüfuzun şeffaflığına ilişkin yasa açıkça gericidir ve Batı karşıtı, Avrupa karşıtı söylem, devletin AB'ye katılma yönündeki beyan edilen niyetine aykırıdır." diyerek, Gürcistan'ın AB'ye katılım sürecini durdurma kararının olduğunu da sözlerine ekledi. 27 Haziran'da gerçekleştirildi.

  Herczynski, Ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerinin ardından yeni hükümet kurulduğunda Tiflis'in son kararlarından bazılarını yeniden gözden geçireceğini umduğunu söyledi.

  Herczynski, "26 Ekim'de Gürcülerin doğru seçimi yapacağını ve seçimleri kim kazanırsa kazansın yeni hükümetin hızla geri döneceğini ve Gürcistan'ın AB'ye kabulü yönündeki sıkı çalışmaya devam edeceğini içtenlikle umuyorum." diye vurguladı.

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, AB'nin kararını, Gürcü Rüyası partisi liderliğindeki Hükümetin "Avrupa ve Batı karşıtı söylem ve eylemlerine" bir "cevap" olarak nitelendirdi. Euronews

  AB, GÜRCİSTAN'IN KATILIM SÜRECİNİ DURDURDU

  UKRAYNA VE MOLDOVA AB ÜYELİK MÜZAKERELERİNE BAŞLADI

  UKRAYNA VE MOLDOVA AB ÜYELİK MÜZAKERELERİNE BAŞLADI...

  AVRUPA BİRLİĞİ'NİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM GÜNDEMİ VE ÖNCELİKLERİ

  AVRUPA BİRLİĞİ'NİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM GÜNDEMİ VE ÖNCELİKLERİ Kader SEVİNÇ Bilgilendirme Notu: Birliğin Durumu 2023...

  MACRON'UN "AVRUPA SİYASİ TOPLULUĞU” PROJESİ VE TÜRKİYE İÇİN ANLAMI

  MACRON'UN "AVRUPA SİYASİ TOPLULUĞU” PROJESİ VE TÜRKİYE İÇİN ANLAMI...

  PUTİN'İN UKRAYNA SAVAŞI SIRPLARA DA BÖLGEDE AYNISINI YAPMAKTA CESARET VERİYOR │Lale ELMACIOĞLU

  PUTİN'İN UKRAYNA SAVAŞI SIRPLARA DA BÖLGEDE AYNISINI YAPMAKTA CESARET VERİYOR Rusya-Ukrayna krizinin Balkanlar'a sıçrama riski büyüyor... "Putin'in Ukrayna saldırısı milliyetçi Sırplara cesaret verir" Doç. Dr. Fatih Fuat Tuncer,...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

BESA TIME ►2002’DEN BERİ©◄

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları BesaTime©'e aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
İletişim: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
HAKKIMIZDA►
► Besa Time, Özgür Basının, Farklı Düşüncenin ve Basının Etik ve İlkelerine Saygılı internet Portalı’dır. Strateji, Ekonomi, Sosyal, Siyasal, Diplomatik, Kültürel, Sanat, Sportif ve İnsanı İlgilendiren her Alanda; Doğru, Gerçek Ve Tarafsız Haberi, Bilgiyi, Analizi, Araştırmayı ve Raporu İlgilenenlere Doğrudan İletmek Amacındadır.
► Enformasyon ve basın alanında Türkçe, Arnavutça ve İngilizce dillerinde faaliyet gösteren BesaTime bağımsızdır, hiçbir örgüt, parti ya da siyasi hareket ile bağlantısı yoktur, finansını yalnız kurucuları tarafından sağlar. Besa Strategy Düşünce Kuruluşu’nun devamıdır. Genelinde Dünya, Avrupa Birliği ve Balkanlar kapsamında faaliyet göstermektedir. Özelinde ise bölgedeki Arnavutları ile Türkiye’yi ilgilendiren konularda yoğunluk gösterir. BesaTime aynı zamanda Türkiye Arnavut Diaspora ve Lobisi’nin yayın yaptığı portaldır.
►Besa Time, merkezi İzmir, Türkiye'de bulunan bir Arnavut haber, analiz ve stratejik düşünce ağıdır. BesaTime 28 Kasım 2002'de faaliyete geçmiş olup dünya haberlerini objektif bir bakış açısıyla ele almaktadır. Portal'da yayımlanan her yazı, düşüncelerimizle uyumlu olmayabilir, bu nedenden dolayı portalda yayımlanan yazılar için sorumluluk sadece yazara aittir.
► Genel Yayın Yönetmeni: Dr. Sokol Brahaj

Tasarım: CAN ARNAVUT - İletişim: canarnavut@yandex.com