BESA TIME®

GERÇEK HABERİN SİTESİ

  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU

  Kategori: MANŞETLER / HABERLER Tarih: 30-03-2017, 15:01
  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU
  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU
  ARNAVUTLAR BİR ASIR SONRA ANADİLLERİ OLAN ARNAVUTÇA’YI KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ HALİNE GETİRMEYE BAŞARDILAR.

  Karadağ Cumhuriyeti, azınlıkların hak ve özgürlükleri yasasını değiştirdi. Yeni yasa, nüfusun % 5'ini oluşturan bütün belediyelerde azınlıkların dilleri devletin resmi dili haline getirdi.
  Daha önceden Ülgün, Tuzi ve Plav illerinde Aarnavutça yerel düzeyde resmiydi. Ancak bu illere ek olarak yeni yasa ile Karadağlı yetkililerin verdiği bilgilere göre şimdi Arnavutça dili Rozaje, Podgorica ve Tivat'ta da devlet nezdinde resmiyet kazandı.
  Bu durum, Karadağ'daki etnik Arnavutlara ait olan haklarını elde etme konusunda büyük bir ilerle ve bu yolda başarı ve önemli bir adım olduğu aktarmaktadır lajmi.net.

  Bölge ve dünyadaki tüm Arnavutların uzun zamandır beklediği bu haber, Arnavutların yerlisi oldukları ve yaşadıkları çevre ülkelerinde, Aranavutların Milli politikarı anlamında olumlu katkıda bulunduğunu görmekteyiz.
  Türkiye-Arnavut Diasporası Besa olarak da bu başarılarından dolayı kardeşlerimizi tebrik eder, bizim politikacılarımıza en derin şükranlarımızı ve desteklerimizi sunuyoruz.
  ARNAVUTÇA, KARADAĞ CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ DİLİ OLDU

  BesaTime.com

  M.E.B. DUYURU: DEVLET OKULLARIMIZDA ARNAVUTÇA DİLİ MÜFREDAT’A ALINMIŞTIR

  M.E.B. DUYURU: DEVLET OKULLARIMIZDA ARNAVUTÇA DİLİ MÜFREDAT’A ALINMIŞTIR ARNAVUTÇA DİL EĞİTİMİ M.E.B. GÜVENCESİNDE ÜLKEMİZİN BÜTÜN OKULLARINDA RESMİ OLARAK BAŞLAMIŞTIR, OKULLARDA SON BAŞVURU: 7 MART 2017 10 öğrenci ile (Yeterli...

  DUYURU

  KOSOVA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİ EKSELANSLARI, İZMİR VALİSİ, ESKİ VE YENİ MİLLETVEKİLLERİMİZ, İZMİR'İN ESKİ VE YENİ BİR ÇOK BELEDİYE BAŞKANLARI, TÜRKİYE-ARNAVUT DİASPORA VE LOBİNİN DE KATILACAĞI BU AKTİVİTEDE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR. ...

  TEZ ZAMANDA ANAVATAN ARNAVUTLUK İLE BİRLEŞME DİLEĞİYLE 9.YILIN KUTLU OLSUN KOSOVA

  TEZ ZAMANDA ANAVATAN ARNAVUTLUK İLE BİRLEŞME DİLEĞİYLE 9.YILIN KUTLU OLSUN KOSOVA BİZLER, TÜRKİYE-ARNAVUT DİASPORASI OLARAK TEZ ZAMANDA ANAVATAN ARNAVUTLUK İLE BİRLEŞME DİLEKLERİMİZLE KOSOVA'MIZIN DEVLET OLUŞUNUN 9. YIL-DÖNÜMÜNÜ...

  ARNAVUTLAR YUNANİSTAN'I SALLAYINCA TÜRKİYE DE GURUR DUYDU

  ARNAVUTLAR YUNANİSTAN'I SALLAYINCA TÜRKİYE DE GURUR DUYDU Bugünlerde Yunanistan denilince Türkiye kamuoyunda öncelikle Kıbrıs görüşmeleri sonrasında da Yunan Yüksek Mahkemesi’nin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK’ya ait...

  İSTANBUL 1909 [1325] ARNAVUTÇA & OSMANLICA GAZETE "SHQIPTARI-ARNAVUT"

  1325/1909'da Derviş Hîmma Ve diğer Arnavut arkadaşlarınca İstanbul'da çıkarılan Arnavud/Shqipetari adlı Türkçe-Arnavutça Gazete. İSTANBUL 1909[1325] ARNAVUTÇA & OSMANLICA GAZETE "SHQIPTARI-ARNAVUT"...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESATIME 2004-2017 ®

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları BESATIME 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
İletişim: info@besatime.com
HAKKIMIZDA
1-BESATIME: Özgür Basının, Farklı Düşüncenin ve Basının Etik ve İlkelerine Saygılı internet Portalı’DIR. 2-BESATIME: Strateji, Ekonomi, Sosyal, Siyasal, Diplomatik, Kültürel, Sanat, Sportif ve İnsanı İlgilendiren her Alanda; DOĞRU, GERÇEK VE TARAFSIZ Haberi, Bilgiyi, Analizi, Araştırmayı ve Raporu İLGİLENENLERE DOĞRUDAN İLETMEK AMACINDADIR. 3-BESATIME: BAĞIMSIZDIR, hiçbir Örgüt, Parti ya da Siyasi Hareket ile bağlantısı yoktur. Finansını Yalnız Kurucuları Tarafından Sağlar. 4-BESATIME: Enformasyon ve basın alanında Türkçe, Arnavutça ve İngilizce dillerinde faaliyet gösterir. “Besa Strategy Düşünce Kuruluşu”nun devamıdır. Genelinde Dünya, Avrupa Birliği ve Balkanlar kapsamında faaliyet göstermektedir. Özelinde ise bölgedeki Arnavutları ile Türkiye’yi ilgilendiren konularda yoğunluk gösterir. 5-BESATIME: Portal'da yayımlanan her yazı, düşüncelerimizle uyumlu olmayabilir, bu nedenden dolayı portal’da yayımlanan yazılar için sorumluluk sadece yazara aittir. 6-BESATIME: Aynı zamanda “TÜRKİYE ARNAVUT DİASPORA VE LOBİSİ”nin Resmi Yayın Portalıdır.

SHABAN ILIRI, Yapımcı: shabaniliri35@gmail.com, Türkçeleştirme ve uyarlama CAN ARNAVUT -