BESA TIME®

GERÇEK HABERİN SİTESİ

  CREDIT SUISSE SIRLARI: HEM SİYASİ HEM DE MAFYANIN İSVİÇRE BANKASINDAKİ HESAPLARI SIZDI

  Kategori: MANŞETLER / HABERLER / SİYASİ&EKONOMİ / BÖLGE / DÜNYA / ANALIZLER / RAPORLAR Tarih: 21-02-2022, 22:52
  CREDIT SUISSE SIRLARI: HEM SİYASİ HEM DE MAFYANIN İSVİÇRE BANKASINDAKİ HESAPLARI SIZDI


  CREDIT SUISSE SIRLARI: HEM SİYASİ HEM DE MAFYANIN İSVİÇRE BANKASINDAKİ HESAPLARI SIZDI

  Suisse Sırları: Devlet başkanları, iş insanları ve generallerin İsviçre bankasındaki hesapları sızdı
  Euronews

  İsviçre'nin köklü bankası Credit Suisse'den sızdırılan veriler, bankanın devlet başkanları, istihbarat yetkilileri ve yaptırıma tabi iş insanlarına ait milyarlarca doları hesaplarında tuttuğunu ortaya çıkardı.

  İsviçre bankaları, müşterilerine ait bilgileri büyük bir sır olarak saklamakla biliniyor. Ancak kimliğini açıklamayan bir kişi, toplamda 100 milyar dolardan fazla bir paraya denk gelen 18 binden fazla banka hesabına ilişkin verileri Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine sızdırdı.

  Veriler, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ile dünyanın farklı noktalarındaki 48 haber kuruluşuyla paylaşıldı.

  "Suisse Secrets" nedir?

  Dünyanın en zengin ve en köklü bankalarından biri olan Credit Suisse bankasına yönelik bu araştırmaya "Suisse Secrets" (İsviçre Sırları) adı verildi.

  39 ülkede 48 medya kuruluşundan 163 gazetecinin katıldığı araştırmada, İsviçre'nin en büyük yatırım bankalarıdan Credit Suisse'den sızdırılan banka hesap bilgileri aylarca analiz edildi. Bugüne kadar bir İsviçre bankasından ilk kez gazetecilere bu denli büyük bir sızıntı oluyor.

  İncelemede, hesap sahipleri arasında yolsuzlukla suçlanan hükümet yetkilileri, insan hakları ihlali ile suçlananlar ve kriminal sabıkası olanların da bulunduğu saptandı.

  Sızdırılan verilerde ne var?
  Sızan veriler, 18 binden fazla Credit Suisse hesabı hakkında bilgi içeriyor. Bazı müşteriler birden fazla hesaba sahip.

  Her hesapla ilgili bilgilerde hesap numarası, sahibinin kimlik bilgileri ve hesapta bulunan tutar yer alıyor.

  Bazıları gerçek, bazıları ise tüzel kişilerden oluşan hesap sahiplerinin uyruğu ise 160'tan fazla milleti temsil ediyor.

  Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi raporuna göre bazı hesaplar yıllar önce kapanmış.

  Sızıntıda kimlere ait hesaplar var?

  Araştırma sonuçlarının ilkinde, tüm hesap sahiplerinin kimlik bilgileri yer almıyor.

  Credit Suisse hesaplarında milyonlarca dolar değerinde para bulunduran kişiler arasında Ürdün Kralı II. Abdullah, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in iki oğlu, Pakistan istihbarat şefi General Akhtar Abdurrahman'ın oğulları, Venezuelalı hükümet yetkilileri, İtalya'nın en büyük mafya organizasyonlarından Ndrangheta'ya yakın isimlerden Antonio Velardo gibi isimler var.

  Tunus, Libya, Suriye ve Yemen gibi ülkelerden üst düzey hükümet yetkililerinin de özellikle 'Arap Baharı' döneminde ellerindeki paraları İsviçre bankasındaki hesaplarına aktardıkları dikkat çekiyor.

  Ayrıca Kazakistan'da Nazarbayev'in yerine geçen Devlet Başkanı Cömert Tokayev, Nahcivan lideri Vasif Talibov'un oğulları Rıza ve Seymur Talibov, ocak ayında istifa eden Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Sırp uyuşturucu baronu Rodoljub Raduloviç ve Cezayir eski Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika'nın da Credit Suisse bankasında hesap açtığı ortaya çıktı.

  Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi, Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev'in oğlu Timur Tokayev için Credit Suisse bankasında geçmiş yıllarda hesap açtığı ve oğlunun adına İsviçre'nin Cenevre, Versoix ve Saint Prex şehirlerinde üç ayrı villa satın aldığını yazdı.

  Bankada hesabı olan kişilerin, daha çok bankacılık bilgilerini İsviçre vergi makamlarıyla paylaşma anlaşması olmayan ülkelerden olduğu dikkat çekiyor.

  DAHA GENİŞ BİLGİ İÇİN: SUISSE SECRETS · HISTORIC LEAK OF SWISS BANKING RECORDS REVEALS UNSAVORY CLIENTS

  OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project

  Credit Suisse veri sızıntısı ile ilgili ne dedi?

  Banka sözcüsü Candice Sun iddiaları şiddetle reddettiklerini belirterek, elde edilen hesapların birçoğunun finansal yasaların farklı işlediği onlarca yıl öncesine dayandığını söyledi.

  Sözcü Sun, sızdırılan veri tabanındaki hesapların çoğunun zaten kapatıldığını, kalan aktif hesaplarla ilgili gerekli adımların atıldığı konusunda bir sorun bulunmadığını dile getirdi.

  Candice Sun ayrıca, sızıntıyı bankaya yönelik "itibarsızlaştırma çabası" olarak yorumladı.

  Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), geçen yılın ekim ayında 12 milyona yakın dosyadaki verilere dayanarak dünya liderlerine, siyasetçilere ve ünlülere ait gizli finansal bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı. Euronews

  CREDIT SUISSE SIRLARI: HEM SİYASİ HEM DE MAFYANIN İSVİÇRE BANKASINDAKİ HESAPLARI SIZDI

  CEBİMİZE SOKTUĞUMUZ CASUS: PEGASUS VE SONRASI

  CEBİMİZE SOKTUĞUMUZ CASUS: PEGASUS VE SONRASI CEP TELEFONLARIMIZLA ARTIK HİÇ GÜVENDE DEĞİLİZ Cep telefonunuzdaki her şeye ulaşabiliyor, siz farkında olmadan kamerayı ve mikrofonu etkinleştirebiliyor Casus yazılım Pegasus 50...

  DÜNYA TURİZMİ 2020 YILINDA 3 TRİLYON $ KAYBETTİ

  DÜNYA TURİZMİ 2020 YILINDA 3 TRİLYON $ KAYBETTİ...

  POLONYA ALMANYA'DAN 850 MİLYAR DOLAR SAVAŞ TAZMİNATI İSTİYOR

  ▼ POLONYA ALMANYA'DAN 850 MİLYAR DOLAR SAVAŞ TAZMİNATI İSTİYOR CEM DALAMAN (VOA)...

  MAKEDONYA İÇİN ARNAVUT AYDINLARIN “7 MADDELİK” MEMORANDUMU AB’Yİ AYAĞA KALDIRDI, TÜRKİYE’DE İSE BÜYÜK İLGİ TOPLADI

  MAKEDONYA İÇİN ARNAVUT AYDINLARIN “7 MADDELİK” MEMORANDUMU AB’Yİ AYAĞA KALDIRDI, TÜRKİYE’DE İSE BÜYÜK İLGİ TOPLADI...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu Güncelleimage
image
image
image
BESA TIME ►2002’DEN BERİ©◄

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları BesaTime©'e aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
İletişim: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
HAKKIMIZDA►
1-BESATIME: Özgür Basının, Farklı Düşüncenin ve Basının Etik ve İlkelerine Saygılı internet Portalı’DIR. 2-BESATIME: Strateji, Ekonomi, Sosyal, Siyasal, Diplomatik, Kültürel, Sanat, Sportif ve İnsanı İlgilendiren her Alanda; DOĞRU, GERÇEK VE TARAFSIZ Haberi, Bilgiyi, Analizi, Araştırmayı ve Raporu İLGİLENENLERE DOĞRUDAN İLETMEK AMACINDADIR. 3-BESATIME: BAĞIMSIZDIR, hiçbir Örgüt, Parti ya da Siyasi Hareket ile bağlantısı yoktur. Finansını Yalnız Kurucuları Tarafından Sağlar. 4-BESATIME: Enformasyon ve basın alanında Türkçe, Arnavutça ve İngilizce dillerinde faaliyet gösterir. “Besa Strategy Düşünce Kuruluşu [2002]”nun devamıdır. Genelinde Dünya, Avrupa Birliği ve Balkanlar kapsamında faaliyet göstermektedir. Özelinde ise bölgedeki Arnavutları ile Türkiye’yi ilgilendiren konularda yoğunluk gösterir. 5-BESATIME: Portal'da yayımlanan her yazı, düşüncelerimizle uyumlu olmayabilir, bu nedenden dolayı portal’da yayımlanan yazılar için sorumluluk sadece yazara aittir. 6-BESATIME: Aynı zamanda “TÜRKİYE ARNAVUT DİASPORA VE LOBİSİ”nin resmi yayın yaptığı tek portaldır. 7-Genel Yayın Yönetmeni: Sokol Brahaj◄

Tasarım: Shaban ILIRI, Türkçe Tercüme Can ARNAVUT - İletişim: shabaniliri35@gmail.com'