BESA TIME®

GERÇEK HABERİN SİTESİ

  76'NCI ÇAMERİA SOYKIRIM GÜNÜ İZMİR'DE ANILDI (27 HAZİRAN 1944) │ İBRAHİM TOPAL

  Kategori: MANŞETLER / HABERLER / SİYASİ&EKONOMİ / BÖLGE / DÜNYA / ANALIZLER / RAPORLAR / DUYURLAR Tarih: 4-07-2020, 17:42
  76'NCI ÇAMERİA SOYKIRIM GÜNÜ İZMİR'DE ANILDI (27 HAZİRAN 1944) │ İBRAHİM TOPAL

  76'NCI ÇAMERİA SOYKIRIM GÜNÜ İZMİR'DE ANILDI ( 27 HAZİRAN 1944 )
  YUNANLARIN ÇAMERİA ARNAVUTLARINA YAPTIKLARI SOYKIRIM
  İBRAHİM TOPAL


  Ibrahim Topal: Canlı Yayın, Cumhuriyet Meydanı, İZMİR  Bugün, burada 27 HAZİRAN 1944 yılında ÇAMERYA’DA Arnavutlara uygulanan soykırımı kınamak üzere toplandık. Etkinliğimizi geçen hafta 27 Haziranda gerçekleştirecektik. Ancak Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bir hafta sonraya, bugüne erteledik.


  76'NCI ÇAMERİA SOYKIRIM GÜNÜ İZMİR'DE ANILDI (27 HAZİRAN 1944) │ İBRAHİM TOPAL

  Değerli katılımcılar;

  Bizler, Türkiyemizin farklı şehirlerinde yaşayan; Arnavutluk’tan, İşkodra’dan, Yanya’dan, Çamerya’dan, Kosova’dan, Preşeva’dan, Karadağ’dan, Manastır’dan Makedonya’dan sürülen, sürgüne gönderilen, göç ettirilen, Arnavut kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bize kucak açan Türkiye Cumhuriyetinin kurucuları, asli unsurları, ülkesine sadakatla bağlı yurttaşları.

  Çanakkale’de şehit düşen, gazi olan, Kurtuluş Savaşında ise taşeron şovenist yunan kuvvetlerini bozguna uğratan, Kafkas cephesinde şehit düşen, Yüce Türk Milletinin Asil Fertleriyiz.

  Ortak tarihimizden aldığımız güçle; yaşadığı ülkeye hizmet etmiş ve bayraklaştırdığımız ortak değerlerimizi; Hoca Tahsin’i, Şemsettin Sami Fraşeri’yi, Mehmet Akif’i ve Kurtuluş Savaşının sessiz kahramanları Kartallı Kazımları daha çok gündeme getireceğiz.

  Böylece Arnavut Dünyasında; bugüne kadar hakkı yenen, haksızlığa uğratılan Arnavutlar için, dünya sahnesinde onurlu, gururlu, barışçıl, hakkını arayan ve alan bir duruş sergileyeceğiz. Bundan sonra biz Türkiye Arnavutları olarak bu bilinçle, geçmişimize ve kültürümüze daha çok sahip çıkacağız.

  Tabii ki biz çamerya’yı daha çok anacağız ve hatırlatacağız. Ülkemizde yaşayan yoğun bir Çam Arnavudu bulunduğundan, Çamerya’daki soykırımı daha çok gündeme getireceğiz. Çamerya’da soykırıma uğrayan soydaşlarımızın ve onların çocuklarının hakkını sonuna kadar arayacağız. Uğradıkları soykırımı dünya gündemine taşıyacağız.

  1944 Haziranında şovenist Yunanlılar tarafından, ölüme mahkum edilen 2 yaşından 80 yaşına kadar her yaş grubundan 3 binin üzerinde Arnavutun katledildiği “soykırımı” daha yüksek sesle anlatacağız.

  Sadece Müslüman Arnavut oldukları için katledilen ve zulüm, baskı ile mübadele edilen Çam Arnavutlarının torunları, “Çameriya Soykırımını” uluslararası hukuk alanında ve de bilimsel, akademik alanda yapacakları çalışmalarla bundan sonra devamlı gündemde tutacaklardır.

  Egenin incisi İzmir’den, Arnavut Dünyasına sesleniyoruz. Çamerya Arnavutları haklarına kavuşmalıdır. Bu yolda İtalya Arbreşleri, Yunanistan Arvanitleri sizlerde Türkiye Arnavutlarına yardımcı olunuz. Adaletin yerine gelmesi için barışçıl çabalarımıza destek olunuz.

  Türkiyede yaşayan bütün Arnavutlar Çamerya Arnavutlarının yanındadır. Tüm Türkiye Halkı Soykırıma uğramış Çamerya halkına destek vermektedir.


  76'NCI ÇAMERİA SOYKIRIM GÜNÜ İZMİR'DE ANILDI (27 HAZİRAN 1944) │ İBRAHİM TOPAL
  76'NCI ÇAMERİA SOYKIRIM GÜNÜ İZMİR'DE ANILDI (27 HAZİRAN 1944) │ İBRAHİM TOPAL


  Artık Türkiye Arnavutları “Çamerya Soykırımı” nı her yıl gündeme getirip, anma etkinlikleriyle gelenekselleştirecek ve “Çamerya Sorunu” konusunu dünya gündemine taşıyacaktır.

  Amacımız, ayrıca; 1944 yılında Yunanistan tarafından askeri sistematik soykırıma uğramış ve yurtları Çamerya’ dan sürgün edilen Çamerya Arnavutlarının; temel insan hak ve hürriyetleri doğrultusunda serbest dolaşım ve mülkiyet hakkının teslim edilmesi için; hak ve adalet aramaktır.

  Soykırım İnsanlık suçudur ve zaman aşımı yoktur. Bu bakımdan, 76 yıldan beri “Çamerya Sorunu” nu görmezden gelen, hakikatlerin üstünü örterek; tarihin karanlığında bırakmaya çalışan Yunanistan’ın, İzmir Konsolosluğuna Siyah çelenk koyarak; Sivil Toplum Örgütleri ve konuya duyarlı Arnavutlar olarak tepkimizi dile getiriyoruz.

  Tüm bu soykırım ve sürgün sırasında yaşamını yitiren Arnavutları saygı ile anıyoruz. Gelecek yıllarda daha ses getiren etkinliklerde buluşmak dileğiyle, her koşulda taşıdığımız bu onurlu sorumluluğun gereğini yerine getireceğimiz sözünü sizinle paylaşırken; Çamerya Arnavutlarının mücadelesi, mücadelemizdir.

  Kamuoyuna Saygıyla duyurulur

  İzmir, Cumhuriyet Meydanı,
  04.07.2020

  Ibrahim Topal
  1-Alaçatı - Çeşme Arnavut Kültürü Derneği Başkanı

  Katılım sağlayan diğer Arnavut Dernekleri:

  2-Kosova - Rumeli Kültür Sanat Derneği

  3-İzmir Arnavut Kültür Derneği

  4-Turgutlu Arnavut Kültür Derneği

  5-Bursa Arnavut Kültür Derneği  76'NCI ÇAMERİA SOYKIRIM GÜNÜ İZMİR'DE ANILDI (27 HAZİRAN 1944) │ İBRAHİM TOPAL

  YUNANİSTAN, ÇAMERİA ARNAVUTLARINA SOYKIRIM VE HOLOKAUST YAPTI LOZAN’DAN SONRA

  YUNANİSTAN, ÇAMERİA ARNAVUTLARINA SOYKIRIM VE HOLOKAUST YAPTI LOZAN’DAN SONRA HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, BALKAN UZMANI ABDULLAH SENCER GÖZÜBENLİ ARNAVUTLARI ARNAVUTLARA ANLATAN TÜRK: ÇAMERYA SORUNU, SOYKIRIM SORUNUDUR, GÜNEY...

  GÖZÜBENLİ, ARNAVUTLARA, ARNAVUTLARI ANLATAN TÜRK: YUNANİSTAN SİZE SOYKIRIM YAPTI

  GÖZÜBENLİ, ARNAVUTLARA, ARNAVUTLARI ANLATAN TÜRK: YUNANİSTAN SİZE SOYKIRIM YAPTI...

  İZMİR'İN ARNAVUTLARI KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI İZMİR'DE MÜTEVAZİ BİR KUTLAMAYLA KARŞIYAKA’DA KUTLADILAR

  İZMİR'İN ARNAVUTLARI KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI İZMİR'DE MÜTEVAZİ BİR KUTLAMAYLA KARŞIYAKA’DA KUTLADILAR...

  SOKOL BRAHAJ, YUNANİSTAN'IN ÇAMERİA'LI ARNAVUTLARA YAPTIĞI SOYKIRIMI DETAYLARIYLA İLK DEFA TRT'DE ANLATTI

  SOKOL BRAHAJ, YUNANİSTAN'IN ÇAMERİA'LI ARNAVUTLARA YAPTIĞI SOYKIRIMI DETAYLARIYLA İLK DEFA TRT'DE ANLATTIGAZETECİ YAZAR, AB UZMANI SOKOL BRAHAJ YUNANİSTAN'IN ÇAMERİA'LI ARNAVUTLARA YAPTIĞI SOYKIRIMI İLK DEFA DETAYLARIYLA KONUK...

  SOYKIRIM YAPTI, YUNANİSTAN’DA BAKAN OLDU, AB İSE SOYKIRIMCI HİTLER'CİLERİ DESTEKLEDİ

  SOYKIRIM YAPTI, YUNANİSTAN’DA BAKAN OLDU, AB İSE SOYKIRIMCI HİTLER'CİLERİ DESTEKLEDİ ARNAVUTLARA SOYKIRIM YAPAN “KAN EMİCİ KATİL Napoleon Zerva [YUNANİSTAN BAKANI]” II.Dünya Savaşı esnasında söylendiği gibi ne İtalyanlara karşı...

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleSitemizi değerlendirin

image
image
image
image
BESA TIME ►2002’DEN BERİ©◄

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları BesaTime©'e aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
İletişim: www.BesaTime.com | besatimenews@gmail.com |
HAKKIMIZDA►
1-BESATIME: Özgür Basının, Farklı Düşüncenin ve Basının Etik ve İlkelerine Saygılı internet Portalı’DIR. 2-BESATIME: Strateji, Ekonomi, Sosyal, Siyasal, Diplomatik, Kültürel, Sanat, Sportif ve İnsanı İlgilendiren her Alanda; DOĞRU, GERÇEK VE TARAFSIZ Haberi, Bilgiyi, Analizi, Araştırmayı ve Raporu İLGİLENENLERE DOĞRUDAN İLETMEK AMACINDADIR. 3-BESATIME: BAĞIMSIZDIR, hiçbir Örgüt, Parti ya da Siyasi Hareket ile bağlantısı yoktur. Finansını Yalnız Kurucuları Tarafından Sağlar. 4-BESATIME: Enformasyon ve basın alanında Türkçe, Arnavutça ve İngilizce dillerinde faaliyet gösterir. “Besa Strategy Düşünce Kuruluşu [2002]”nun devamıdır. Genelinde Dünya, Avrupa Birliği ve Balkanlar kapsamında faaliyet göstermektedir. Özelinde ise bölgedeki Arnavutları ile Türkiye’yi ilgilendiren konularda yoğunluk gösterir. 5-BESATIME: Portal'da yayımlanan her yazı, düşüncelerimizle uyumlu olmayabilir, bu nedenden dolayı portal’da yayımlanan yazılar için sorumluluk sadece yazara aittir. 6-BESATIME: Aynı zamanda “TÜRKİYE ARNAVUT DİASPORA VE LOBİSİ”nin resmi yayın yaptığı tek portaldır. 7-Genel Yayın Yönetmeni: Sokol Brahaj◄

Tasarım: Shaban ILIRI, Türkçe Tercüme Can ARNAVUT - İletişim: shabaniliri35@gmail.com'